Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
İNCELEME / Everhood (Switch)

İNCELEME / Everhood (Switch)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
İNCELEME / Everhood (Switch)

Everhood’ın “bu oyun hakkında” açıklamasında “beklenmeyeni bekle” ifadesi göründüğünde bunu eğlenceli buldum. Neyse ki, Everhood’ın büyük ölçüde etkilenen oyununu oynadım (ve gözden geçirdim): kült klasiği Undertale. (Beş yıl öncesine göre artık bir klasik mi?) Yani kendime biraz spoiler, bu oyunu gözden geçirirken ne bekleyeceğimi biraz biliyordum.

Everhood’da, kolu bir hırsız tarafından çalınan kızıl bir cüppe giymiş tahta bir bebeğin kontrolünü ele alırsınız. Bu hırsız kim? Neden kolu çaldın? Neredesin? Amacınız ne? Bu kadar çok soruyla, kolu geri almaya çalışarak alacağınız çok sayıda karmaşık cevap olacaktır.

Dünya, çoğu kırmızı bebeğin hikayesinin ne hakkında olduğuna dair şifreli mesajlar veren garip karakterlerle dolu. Ne yazık ki, oyunun ilk yarısının çoğu için, size bir anlam ifade etmeyecek diyalog ve anlatılara yöneliyorsunuz. Ancak, ikinci yarıya gelir gelmez, mantıklı olacak (birazcık) ve bir sonraki adımda ne yapacağınıza karar vereceksiniz.

Everhood, ilham kaynağı gibi, kırmızı bebeğin verdiği kararlara dayanan birkaç sonla övünür. Undertale oynadıysanız, sonlardan ikisi tam olarak yerine getirilir. Undertale oynamamış olanlar için bunu bozmayacak olsam da, yol boyunca tanıştığınız karakterlerin iyi, kötü, aptal veya gereksiz olduğunu düşündüğünüz karakterlerin, hangi sona ulaşacağınız için gerekli olduğunu bilin.

“Alışılmadık RPG” olarak lanse edilen Everhood’da bulacağınız tek geleneksel RPG öğesi, canlanma noktasıdır. Ben buna RPG bile demezdim; aslında, bu daha çok Zelda oyunu gibi bir macera RPG’sidir. Seviye atlamak için deneyim kazanma, rastgele karşılaşma ve istiflenecek ekipman ve sihir yok. Kızıl büyücünün yolculuğu sırasında elde edeceği birkaç ekipman var; bunlardan ikisi saldırıları yönlendirmek için bir kılıç ve açık bir şekilde spoilerlarla dolu gizli olanı.

Everhood’daki savaşlar başka bir şeydir. Bunu tarif edebilmemin en iyi yolu, ritmik bir shmup gibi olmasıdır. Oyunun büyük ilk yarısında, vuruş bitene kadar zıplama ve kaçma kombinasyonuyla düşmanların saldırılarından kaçınmanız gerekecek. Size isabet eden bir saldırı, açıkça vuruş puanlarınızı düşürecek ve hepsini kaybetmeniz oyunun bitmesine neden olacaktır. Ancak, belirli bir süre sonra isabet alamazsanız, bazı can puanlarını yenileyeceksiniz.

Hikayede biraz ilerledikten sonra kılıca erişebileceksiniz. Bu, saldırılarını onlara geri yönlendirerek düşmanların can puanlarını düşürmenize olanak tanır. Çarpışmaların bu yeni unsuru, yönünü değiştiremeyen bazı saldırılar olduğundan, onların saldırılarından hala kaçınma görevine açıkça katkıda bulunuyor.

Bulduğum sorun şu ki, bazen hangi saldırıların yön değiştirebilir olduğunu ayırt etmeye çalışmak, oyun bitmekle zafer kazanmak arasındaki fark olabilir. Bir oyunun beklenmeyeni beklemenizi istemesi için, savaşlar her zaman bu kadar kesilip kurutulmuyor. Savaşlar, büyük olasılıkla savaş alanını döndürmek veya düşmanların saldırılarının etrafta ışınlanmasına izin vermek gibi garip şeyler yapar.

Ayrıca, Everhood’ın ilk zorluk olarak zoru (en zor olanın hemen üzerindeki zorluk) önermesine de yardımcı olmuyor. Bu delilik, özellikle de sıradan olanlar için ya da sapıklıktan hoşlanmayanlar için. Bu zorlukta, yenmek için arka arkaya üç vuruş yeterlidir ve yenilenme hızı yavaştır. Neyse ki oyun, daha bağışlayıcı olan ve oyun içinde kolayca değiştirilebilen kolay ve hikaye merkezli zorluklara izin veriyor.

Everhood, sanat tarzından hikayesine kadar Undertale’a gerçekten saygı duyan bir oyundur. Neredeyse ikisi arasındaki fark, savaş sistemi ve geleneksel RPG unsurlarına daha az güveniyor gibi görünüyor. Herhangi bir kült Undertale hayranı büyük olasılıkla bu unvandan hoşlanacak ve sonlardan en az ikisini tamamlamanın yolu tıpkı öldürme ve merhamet gibi olduğu için onlara biraz nostalji yaşatacak.

Bu inceleme, yayıncı tarafından sağlanan perakende bir kopyaya dayanmaktadır.

Kaynak : https://www.thatvideogameblog.com/review-everhood-ns/
İNCELEME / Everhood (Switch) YAPILAN YORUMLAR