Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
İNCELEME / Spacebase Startopia (PS4)

İNCELEME / Spacebase Startopia (PS4)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
İNCELEME / Spacebase Startopia (PS4)

Uzaylılarla dolu devasa, yüzen bir donutu yönetmeye ne dersiniz? Daha önce hiç sorulmamış mıydı? Bu, bugün daha yakından bakacağımız oyun olan Spacebase Startopia tarafından sorulan bir soru. İyi olup olmadığına da bakacağız; belli ki. Kısa süre önce bu başlığın ön yayınını ele aldım, bu nedenle bu bilgilerin bir kısmını kısaca isterseniz buradan alabilirsiniz.

{ 2}

Bu incelemeye biraz sorumluluk reddi beyanıyla başlayacağım. Bu yüzden tamamen boşluktan yazmıyorum ve başkalarının ne düşündüğüyle ilgilendiğim için, analiz ettiğim oyunlar hakkındaki diğer incelemeleri okudum. Onlara katılıp katılmamam tamamen konunun ötesinde ve puanlarımı hiçbir şekilde etkilemiyor. Sadece diğer fikirleri not etmeyi merak ediyorum. Bu özel durumda bu önemlidir, çünkü Spacebase Startopia, on yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülen Startopia’nın ruhani halefidir.

Fark ettiğim şey, çok fazla karşılaştırma yapıldığı. Bu tehlikelidir çünkü orijinali gerçekten sevdiyseniz, halefi, manevi veya başka türlü, beklentileri karşılamazsa, büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Eğer bu zihniyet içindeyseniz, yeni gelmekten çok daha eleştirel olacağınızı düşünüyorum. Öte yandan benim karşılaştırma yapacak yerim yok, bu yüzden oyuna tamamen yeni bir oyuncunun bakış açısından bakıyorum. Bu noktaya değiniyorum çünkü okuyanlardan bazıları karşılaştırma arıyor olabilir ve orada olmayacaklar.

{1 } Bunun dışında, Spacebase Startopia, Dungeon Keeper’ın damarına giren veya muhtemelen gerçeğe daha yakın olan bir bina simülasyonudur; Tema Hastanesi. İçinde yaşayan farklı uzaylı türlerini mutlu etmek zorunda olduğunuz bir uzay istasyonunu yönetiyorsunuz ve bu süreçte bürokratik patronlarınız için para kazanıyorsunuz. Bunların hepsi VAL yardımıyla yapılır. VAL sizin yapay zekanızdır ve alaycı olduğunu söylemek çok büyük bir eksiklik olur. İyi yapsanız bile, sırtınıza bir şaplak atmak kadar küçük bir şey elinizin altındadır. Ne de olsa zihinsel bir lahana kapasitesine sahip ilkel bir et çuvalısın. Neden bilgisayarınızdan tamamen küçümsemekten daha az bir şey beklemelisiniz?

Uzay Üssü Startopia’daki her seviye, çeşitli hedeflere ulaşmanız gerektiğini görecek ayrı bir görevdir. Bunlardan dördünün ilk üçü simüle edilmiştir. Tamamen batırmazsanız, oradan gerçek bir istasyona uzaktan erişim elde edersiniz. Uzay istasyonunuz üç desteye bölünmüştür, bu yüzden epeyce çoklu görev devam etmektedir. Bu güverteler, üretim tesislerinizi, med-baylarınızı, uyku bölmelerinizi, vb., Eğlence güvertenizi ve biyo-güverteleri barındıran alt güvertenizdir. Bunların üçünden hiçbirine ihtiyaç duyduğu ilgiyi vermemek iş için gerçekten kötüdür. Biyo güverte yok, yemek yok. Dans etmek isteyen uzaylılarınız varsa, onlar için bir dans pistine sahip olsanız iyi olur, vesaire. Burada gerçekten çok sevdiğim bir şey olan çok sayıda tabak bükme var.

Alt desteniz. Burası geminin kalbidir ve zamanınızın büyük bir kısmını geçireceğiniz yerdir.

Bakımınızdaki uzaylılar sadece istasyonunuza personel sağlamakla kalmıyor. Beni yanlış anlamayın, her şeyin çalışması için büyük bir havuzdan uzaylıları kiralıyorsunuz, ama her şeyden önce tatildeler. Bununla birlikte, onları olabildiğince mutlu ve evde hissettirmelisiniz. Mutlu olmazlarsa size kesinlikle haber verirler, bu nedenle demografik verilerinize dikkat etmek gerçekten iyi bir fikirdir. Mutsuz uzaylılar sadece kızgın bir şekilde dolaşmakla kalmayacak, size neden kızdıklarını da söyleyecekler. Yerin kirli olduğunu söyleyebilirler, bu durumda bir çöp sorunuyla uğraşmanız gerekir. Size duş alamayacaklarını söyleyebilirler, bu da fazladan bir yatak inşa etmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Tüm bunlara göz kulak olursanız altın olursunuz.

Uzay Üssü Startopia’da farklı uzaylılar farklı görevler gerçekleştirir, bu nedenle her şeyin çalışması için bol miktarda harcadığınızdan emin olmanız gerekir.Çeşitli bitkilere meyillidirler ve siz uzaktayken onları sizin için hasat ederler. Bu bitkiler sadece bitki örtüsü değil aynı zamanda oksijen de üretirler. Bu, temel işleyen yaşam için önemli olduğundan, üretimin ihtiyaçlarınızla tutarlı olmasını sağlamaya değer. Bir kurulumunuz varsa, ancak onu çalıştırmak için doğru uzaylıları işe almadıysanız, orada oturup güzel görünecektir. Her şeyin maksimum verimlilikte çalışmasını istiyorsunuz, bu yüzden dikkate almaya değer.

Temel kaynaklarınızın çoğu biyo-desteğinizden gelir. Ona iyi bakın!

VAL sürekli olarak (zorunlu olarak) kulağınızın içindedir. Bir görevde, fabrikalarınızdan biri için kaynak toplamakla meşgulsünüz, bu yüzden biyo-güvertede iyi bir zaman geçirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda, hasta uzaylılar bir hastane kanadı aramak için alt güvertenizde dolaşıyorlar. Onlara baktırmazsanız, başkalarına da bulaştırmaya başlayacaklar ve hasta uzaylılar eğlenceli vakit geçirmeyecekler. Bunun da ötesinde, rakiplerinizden biri istasyonunuza bulaşıcı bombalar gönderiyor. Eğer bunlar patlarsa, sakinleriniz nezle vakasından daha fazlasına sahip olacaklardır. VAL, nefes alıp almadığına bakılmaksızın yeni gelenler hakkında sizi hızlı bir şekilde bilgilendirerek sorunları ortaya çıktıkça halletmenize olanak tanır.

Yani, basitçe ifade etmek gerekirse, Spacebase Startopia’da birden çok şey oluyor. Şahsen, bunu geçmişte benzer hislere sahip başlıklar oynadığım için sevdim, ne bekleyeceğimi biliyordum. İşleri kendi hızlarında biraz daha ileriye götürmek isteyen oyuncular, baskıdan hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu insanlardan biriyseniz, bu sizin için bir oyun olmayabilir. Spacebase Startopia’nın oynamak için üç zorluk ayarı olduğunu söylemek. Bu, sizi en rahat hissettiğiniz hızda hareketlerin içine çekmek için mükemmeldir.

Eğlenceli deste. Gerçekten oldukça açıklayıcı.

Kesinlikle söyleyeceğim bir şey EĞİTİCİLERİ OYNAT! Doğrudan oyuna girmeyi sevdiğimizi ve ilerledikçe onu aldığımızı biliyorum, ancak Spacebase Startopia söz konusu olduğunda, sadece soğuk gelerek bir yere varmak için gerçekten mücadele edeceksiniz. İlk oyunumdaki öğreticileri görmezden geldim ve kontrollerden hiçbirini anlamadığımı ve araç ipuçlarını almadığımı fark ettiğimde hemen pişman oldum.

Bu oyunda el tutma yok. VAL size ne yapılması gerektiğini söylese de tam olarak nasıl yapılacağını size söylemeyecektir. Şimdi biyo güvertemde büyük etobur salyangozların yumurtadan çıktığını gören bir göreve başladım. VAL yardımcı bir şekilde bana uzaylılarımın yenilmesini istemediğimi söyledi. Ancak bana makinenin nasıl çalıştığını tam olarak söylemedi ve şimdi makinelerimi başka bir güverteye götürmem gerekiyor ve etrafta aptal gibi duruyorlar. Bunu çözeceğim ama bu sabır ve yapmam gerekeni alana kadar biraz oyun oynama isteğime bağlı. Her şey için adım adım talimatlar istiyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Sevmediğim bir şey Uzay üssünde Startopia kontrol sistemidir. Kişisel olarak, bunun bir konsol denetleyicisine birçok farklı komut sıkıştırmalarından kaynaklandığını düşünüyorum. Onlara alıştıktan sonra iyisiniz, ancak bu başlığı kontrol etmek başlangıçta rahat hissetmiyor ve üzerinizde baskı olduğunda, hangi düğmelerin ne yaptığını çözmeye çalışmakla uğraşmak istemiyorsunuz. Spacebase Startopia’nın PC sürümü, klavyeniz olduğundan büyük olasılıkla bu sorunu yaşamaz. Doğrusu, PS4 sürümüyle daha iyisini yapabileceklerini sanmıyorum, ancak yine de harika değil.

Bu, retro yapım hayranlarının hayali olan bir oyun. Daha önce de söylediğim gibi, Spacebase Startopia’yı selefiyle karşılaştırmanın bir yolu yok, bu yüzden daha iyi ya da daha kötü olduğunu söylemiyorum. Bağımsız bir varlık olarak, bu oyun sinir bozucu olduğu kadar komik de. Size adım adım yol göstermeyen ve kendi hatalarınızı yapmanıza izin vermeyen oyunları seviyorsanız, bu tam size göre olmalı. Milyonlarca puan kaydetmeye alışkınsanız ve en basit eylemleri bile birkaç adımda nasıl gerçekleştireceğiniz size hatırlatılırsa, bu muhtemelen sizi oldukça çabuk sinirlendirecektir.

{1 }

Sonuçta Uzay Üssü Startopia mükemmel bir zaman alıcıdır.Her biri farklı parametreler getirecek olan üç zorluk seviyesi, size de iyi miktarda tekrar oynanabilirlik sağlayacaktır. Sim oyunlarını seviyorsanız, bunu kitaplığınıza eklemekten çok daha kötüsünü yapabilirsiniz.

.

Kaynak : https://www.thatvideogameblog.com/review-spacebase-startopia-ps4/
İNCELEME / Spacebase Startopia (PS4) YAPILAN YORUMLAR